ارسال پاسخ 
سوالات پاسخ داده شده در سامانه ثبت اختراع
۱۳۹۰-۷-۲۰, ۱۱:۴۷ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰-۷-۲۰ ۱۲:۴۵ عصر، توسط Alireza.)
ارسال: #1
سوالات پاسخ داده شده در سامانه ثبت اختراع
با سلام
با توجه به کثرت سوالات مطرح شده در سامانه ثبت اختراع تصمیم گرفتم سوالات پاسخ داده شده را از آنجا حذف و در این مکان به نمایش بگذارم.
لازم به ذکر است این سوالات توسط آقای مهندس عطایی نژاد مدیریت مرکز تحقیقات کارآفرین پاسخ داده شده است.
در صورتی که پاسخ خود را در بین این سوالات نیافتید در همین موضوع مطرح کنید تا در اسرع وقت به آنها پاسخ داده شود.

ثبت نرم افزار به عنوان اختراع
یکشنبه, 06 شهریور 1390 ساعت 01:02
خالق
با سلام
یک نرم افزار در زمینه مهندسی شیمی جزء کدام بخش از طبقه بندی بین المللی اختراع خواهد شد؟
با تشکر
Administrator Reply
پاسخ
دوشنبه, 07 شهریور 1390 ساعت 15:05
مرتضي عطايي نژاد
سلام ؛
بخش : ج) شیمی - متالورژی
زیر بخش : شیمی
پیشاپیش عید پرسرور فطر مبارک !
اختراع
جمعه, 04 شهریور 1390 ساعت 12:35
بهزاد رضایی
سلام
1.اگر اختراع يک وسیله الکتریکی باشد و به علت گرانی وسایل نمی توانم آن را بسازنم،می توان فقط نقشه اختراع را تحویل داد.
2.برای ثبت بین المللی باید جه اقدامی را انجام داد؟
Administrator Reply
پاسخ
شنبه, 05 شهریور 1390 ساعت 17:55
مرتضي عطايي نژاد
سلام
خیر ، اختراع باید ساخته شده باشد.
باید یک وکیل که در این زمینه فعالیت دارد انتخاب کنید . معمولاً وکلایی که این کار را انجام می دهند مبلغی حدود 12 تا 15 میلیون تومان دریافت می کنند. ضمناً می توانید از تسهیلات صندوق حمایت از پژوهشگران کشور نیز استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر به وب سایت این صندوق مراجعه کنید.
موفق باشید

ادعانامه
چهارشنبه, 02 شهریور 1390 ساعت 12:37
سلمان
با سلام وخسته نباشيد
اگه ممكن كه چند نمونه ادعانامه كه به نظرتون كامله رو يه جايي تو سايتتون به عنوان راهنما قرار بديد تاما با استفاده از اونها بتونيم ادعانامه هامون رو بهتر تهيه كنيم با تشكر
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 02 شهریور 1390 ساعت 19:22
مرتضي عطايي نژاد
با سلام و ادب؛
بزودی نمونه ی کاملی را از متون ثبت اختراع ، شامل توصیف ، خلاصه و ادعانامه را روی سایت قرار خواهیم داد.
یاعلی

سوال
جمعه, 28 مرداد 1390 ساعت 15:27
Behnam-mk
با سلام
من طرح و اختراع صنعتی در زمینه الکترونیک دارم که برای ازمایش و تولید ان به تجهیزات پیشرفت و دقیقی نیاز میباشد. ایا میتوانم ان را ثبت بکنم ثبت بین المللی چطور؟

در مورد ادعاها (حدود و ثغور قانوني حمايت درخواستي را تعيين مي كنند)یعنی چه؟ توضیح دهید لطفا

با تشکر فراوان

سوال سوال سوال
جمعه, 28 مرداد 1390 ساعت 08:47
نرگس
با سلام و تشکر
بالای برگه ثبت اختراع ، سمت راست ، با قرمز مینویسن فرضا سری الف سری 87 یعنی مربوط به سال 87 هست؟؟؟؟ چون در برگه اختراعات ثبت شده ندیدم بالاتر از 90 باشه
این یه سوال فوق العاده مهم هست برام، خواهش میکنم راهنمایی بفرمائید
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 28 مرداد 1390 ساعت 23:17
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
اون شماره سریال برگه ها هست که معنی خاصی ندارد و فقط به منظور بررسی اصالت سند بکار می رود.
التماس دعا

سوال
پنجشنبه, 27 مرداد 1390 ساعت 12:03
خليلي
باعرض خسته نباشيد، دو تا سوال از حضور جنابعالي داشتم:
1)ثبت اختراع بنده در حال داوري در يكي از مراكز دانشگاهي هستش ميخواستم بدونم كه آيا بعد از تاييد داوران دانشگاهي ميتوان گفت كه تقريبا ثبت آن تاييد شده است يا اينكه در مراحل بعدي هم داوري خواهد شد؟
2)آيا اختراعات ثبت شده كه از طريق بنياد ملي نخبگان براي ثبت آن اقدام شده اند فقط براي دانشجويان اميتاز خواهد داشت و در نمره پايان نامه ي آنها تاثير خواهد داشت يا اينكه آنهايي كه از طريق اداره ثبت اختراع اقدام شده اند هم ميتوانند تاثير داشته باشند؟ و در ثبت به اين دو روش چه تفاوتهايي با هم دارد؟
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 28 مرداد 1390 ساعت 00:55
مرتضي عطايي نژاد
1-اگر مشكل خاصي پيش نيايد مي توان گفت اختراع شما ثبت شده و ادامه كار فقط امور اداري خواهد بود.
2-در خصوص ثبت اختراع از طريق بنياد اطلاعي ندارم. سوال مبهم است.
سربلند باشيد.

تاییدیه
دوشنبه, 24 مرداد 1390 ساعت 19:13
مهرداد
با سلام
برای گرفتن تاییدیه از دانشگاه(یکی از اساتید) آیا باید فرم خاصی رو از اداره ثبت گرفت و یا خود استاد به صورت دستی بنویسه که فلان طرح مورده تاییده و مهر و امضا کنه؟ آیا طریقه نوشتن خاصی داره؟
با تشکر
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 28 مرداد 1390 ساعت 00:40
مرتضي عطايي نژاد
سلام
فرم خاصي نيست فقط نامه نگاري است و مي تونه به مضمون زير باشد كه البته اين مضمون با اشكال مختلف مي تونه نوشته بشه و ثابت نيست.

متن نامه اداره ثبت اختراع:

رياست محترم پارك علم و فناوري ....
باسلام و... با توجه به تقاضاي ثبت اختراع با عنوان "...." توسط آقاي/خانم "..." خواهشمند است در خصوص جديد بودن و كاربرد صنعتي ( قابل استفاده بودن و اجرا) اعلام نظر فرمائيد.
ضمناً يك نسخه از مدارك متقاضي جهت بررسي به پيوست تقديم مي گردد.

متن پاسخ مرجع علمي:
رياست محترم اداره ثبت اختراعات
با سلام و خسته نباشيد؛
(پيرو نامه شماره ...)احتراما باستحضار مي رساند پس از بررسي هاي انجام شده تاييد مي شود طرح "..." مورد ادعاي آقا/خانم "..." جديد بوده و داراي گام ابتكاري و نوآوري مي باشد.

سوال
یکشنبه, 23 مرداد 1390 ساعت 00:17
حمید عطار نصرتی
سلام و خسته نباشید
من از شما در وهله اول تشکر و در وهله دوم پوزش میخوام تشکر به خاطر دلسوزی به کشورتون و جواب گوییه با حوصلیتان و پوزش به این خاطر که تا حالا سوالات متعددی ازتون کردم البته چون من طرح ها و اختراعات زیادی تو سرم دارم که میخوام ثبتشون کنم الانم چند تا سوال دیگه هم داشتم.
اول اینکه اختراعاتی که تو قسمت استعلام اختراعات وجود دارنداختراعاتی هستن که به دست سامانه ثبت شدنده اند یا همه اختراعات ثبت شده در کشورمون هستند؟یعنی وقتی عنوان اختراعی در سامانه یافت نشد میتوان مطمئا شد که ان اختراع هنوز ثبت نشده یا نه؟ ایا اطلاعات موجود در قسمت استعلام، جهانی هست ینی اگه عنوانی با عنوان اختراعمون در سامانه یافت نشد به این معنیست که در هیچ کجای دنیا ثبت نشده؟ممنون میشم اگه توضیح بدین و سوال اخرم اینکه یکی از اختراعاتم برای تائید علمی دست سازمان پژوهش های علمی و صنعتی هستش که به گفته خودشون 4 ماه طول میکشه تا کارشناس جواب بده امروز 4 ماه گذشته که بعد از تماس با سازمان بهم گفتن مرحله اول تموم شده وارد مرحله دوم شده این یعنی چی ایا جای امیدواری هست و ایا همه طرحها دو مرحله ای تائید میشن؟و علت اینهمه زمان برای تائید چیه ممنون میشم توضیحی هم در این مورد بدین.تشکر از محبت بی حدتون.
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 28 مرداد 1390 ساعت 00:30
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
1-خير ، كل اختراعات ثبت شده در كشور در اين سيستم قابل جستجوست.
2-در صورتي كه اختراعي در اين سامانه يافت نشد دليل قطعي براي عدم ثبت نيست و تا 95% مي توان به آن تكيه نمود ، دليل آن هم از قلم افتادن كليد واژه ها و اشتباه در جستجوست.
3-اطلاعات موجود در قسمت استعلام مختص به اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ايران است.
4-در مورد مدت زمان تاييد علمي بايد بگم 4 ماه يك زمان طبيعي و حتي مناسب است. سيستم ثبت اختراع ايران اعلامي است و تاييد وجود شرايط ثبت اختراع در سيستم اعلامي براي ثبت كافيست كه در واقع مرجع علمي اين موضوع را بايد بررسي كند ، اما توجه كنيد در ايران با وجود قانون ثبت به طريق اعلامي ، اختراعات به مراجع علمي ارجاع مي شوند كه فقط و فقط سه شرط جديد بودن ،نوآوري داشتن يا بديهي نبودن ، و قابليت اجرا رو بررسي كنند اما در عمل مراجع علمي مانند سازمان پ»وهش هاي علمي و صنعتي ايران تحقيقات نسبتاً جامع وكاملي را انجام مي دهد و سپس اقدام به صدور تاييديه علمي مي كند . اين تاييديه از نظر دولت به معناي بررسي كامل و تاييد بنيه علمي اختراع است كه راهكار دولت براي اختراعات داراي ارزش علمي است ، يعني مثلا براي گرفتن برخي حمايت ها و تسهيلات تاييد سازمان پژوهش ها لازم است. از اين رو صرف 4ماه براي بررسي بنيه علمي اختراع زماني معقول است ، حال آنكه در كشور هاي ديگر كه اختراعات را به صورت تحقيقي (با بررسي كامل بنيه علمي اختراع) ثبت مي كنند اين مدت زمان ممكن است تا 1 يا دو سال نيز به طول بيانجامد.

اميد وارم مفيد واقع شود.
در پناه خدا

ادعانامه
شنبه, 22 مرداد 1390 ساعت 13:04
فرح بکیزاره
اگر ممکنه بگید فرم های ادعانامه را از کجا میتونیم دریافت کنیم ؟؟؟
ممنون
Administrator Reply
پاسخ
یکشنبه, 23 مرداد 1390 ساعت 09:49
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
برای نوشتن مدارک کافیست دو فایل پیشنویس متون ثبت اختراع و فرم اظهارنامه را پر کنید و به جز نقشه ها به متن دیگری نیاز ندارید.

مهرداد
ممنون از جوابتون. واقعا با حوصله اید موفق باشید
سوال
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 17:08
حسابدار
من نه اختراع داشتم نه هیچی فقط یه اظهارنامه ÷ر کردم با کمی اشتباه می خواستم بدونم میشه اصلاحش کر فروش بیشتر نشون داده شده
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 21 مرداد 1390 ساعت 01:03
مرتضي عطايي نژاد
سوال کمی گنگ است .
اما گر منظور شما اصلاح فرم اظهارنامه و ادامه روند ثبت اختراع است باید عرض کنم با پرداخت فیشی 1000 تومانی می توانید اظهارنامه را اصلاح کنید.
یاعلی

نرم افزار
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 16:17
مهرداد
سلام ببخشید که دوباره سوال می کنم ولی به نظرم جالب باشه.
بنده نرم افزاری رو واسه ثبت به "اداره کل ثبت اختراعات" بردم(حتی تاریخ دفاع رو گرفتم) و نه "شورای انفورماتیک". به نظر شما اونها اظهارنامه رو به شورا ارجاع میدن و یا باید برای ثبت دوباره اقدام کنم که فکر نکنم کار جالبی باشه؟
با تشکر
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 21 مرداد 1390 ساعت 01:00
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
در سه مرحله اختراع شما ارزیابی می شود:
1- کارشناس اداره ثبت اختراع از نظر ماهیت ، اختراع را بررسی می کند تا مطمئن شود با مفهوم اختراع مطابقت دارد.
2-کارشناس اداره ثبت اختراع در سیستم جستجو می کند تا از ثبت اختراع تکراری جلوگیری شود.
3-در صورت عبور از 2 مرحله فوق ، نامه استعلام از مرجع علمی ( برای نرم افزار شورای عالی انفورماتیک ) را تنظیم نموده و به شما می دهد که اگر بتوانید نظر مرجع علمی را جهت تایید ماهیت اختراع جلب کنید در واقع ثبت اختراع شما قطعیست و بقیه روند ثبت مربوط به امور اداری و ثبت روزنامه رسمی خواهد بود.
پس برای ثبت نرم افزار به عنوان اختراع راهی جز این وجود ندارد.
وقت بخیر

توصیف اختراع
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 01:46
مشرقی
با سلام بخشهایی که باید در توصیف اختراع تکمیل گردد سوالات مشابهی داردو در نتیجه پاسخهای زیادو متفاوتی به آن نمی توان داد بخصوص برای یک ماده غذایی به عنوان مثال کاربرد ، مزایاو روش اجرایی خیلی با هم فرقی نمی کند برای درست تکمیل نمودن آن چه توصیه ای دارید.اگر ممکن است ادعاهای اختراع را توضیح کاملتری بدهید.ممنون
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 14:06
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛نماز و روزتون قبول
چارچوب مطرح شده برای ثبت اختراع چارچوبیست که همه اختراعات را بتواند تحت پوشش قرار دهد لذا گاهاً برای اختراعی خاص و برای قسمتی از توصیف اختراع ممکن است مطلبی برای گفتن نباشد . از نظر تکرار شدن مطالب در متون خود نگران نباشید و ذیل هر عنوان توضیحات خود را به طور مفصل و کامل بیان کنید اما با دقت تمام قسمت ها را بنویسید و مطمئن باشید از صرف حوصله و وقت در نوشتن این متون متضرر نخواهید شد. چرا که در غیر این صورت در روند ثبت اختراع و حتی در آینده هنگامی که از حقوق انحصاری خود می خواهید استفاده کنید ؛ با مشکل موجه خوهید شد. نوشتن این متون خیلی مهم است و حفظ حقوق مادی و معنوی شما از این اختراع در گرو خوب نوشتن همین متون است.
برای مطالعه چند نمونه از ادعاهای اختراع به نشانی
http://www.google.com/patents
مراجعه و معادل انگلیسی کلید واژه های اختراع خود را جستجو کنید ، سپس یکی از عناوین اختراعات مرتبط را باز کنید و به قسمت claims بروید. پس از ترجمه متن ادعانامه حداقل یکی از این اختراعات خواهید توانست ادعانامه ای در حد مناسب بنویسید.

امیدوارم مفید واقع شود.
یاعلی

سلام
سه شنبه, 18 مرداد 1390 ساعت 23:27
ناصر اسکوئی
وغیره سوالی داشتم
برای شروع به همکاری با شرکت شما چه باید کرد
طرح به چه صورت باید طرح گردد
هزینه ثبت یک طرح چقدر است
آیا برای ثبت مثلا 10 نوع ترشی باید به چه نحو جهت ثبت اقدام نمود و آیا هزینه های شما برای ثبت تعداد بالا ی موارد ثبتی متفاوت با ثبت یک مورد است آیا برای این موارد تائید علمی نیاز است
با تشکر
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 13:52
مرتضي عطايي نژاد
سلام،
مخترعین که چند اختراع دارند یک وکالتنامه برایشان کافیست بنابراین هززینه های ثبت به طور چشمگیری کاهش می یابد.
هزینه های ثبت و دیگر اطلاعات در دفترچه راهنما که در صفحه سامانه ثبت اختراع قرار دارد توضیح داده شده ، در صورتی که نقطه ابهامی وجود دارد یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 05118781015 الی 19 داخلی 205 و همچنین شماره های همراه 09154065696 ، 09368694665 ، 09159156931 تماس بگیرید.
موفق باشید.

ثبت
سه شنبه, 18 مرداد 1390 ساعت 22:33
مهرداد
با سلام دوباره
وقتی که قراره پیش یه استاد واسه تایید بریم باید حتما دکتر و عضو هیات علمی باشه و یا کارشناسی ارشد هیات علمی هم قبول می کنه؟ و آیا نوع دانشگاه مهمه؟
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 13:46
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
برای نرم افزار که عرض کردم فقط شورای عالی انفورماتیک.
اما در مورد دیگر اختراعات ، باید در زمینه فنی ختراع تخصص داشته و مهر و سربرگ و شماره دانشگاه باشد و همچنین دانشگاه معتبری چون دانشگاه علوم پزشکی ، دانشگاه فردوسی ، امیر کبیر و... بوده ، معمولا تاییدیه دانشگاه آزاد را قبول نمی کنند.

با آرزوی توفیقات بیشتر

ثبت
سه شنبه, 18 مرداد 1390 ساعت 22:19
مهرداد
با سلام و خسته نباشید
من یه نرم افزار واسه ثبت دادم که منتظر دفاعم به نظر شما اگه یه وقت گفتن طرحتو بده آزمایش کنیم چی بگم؟ آیا منو پیش یه استاد دانشگاه واسه تایید میفرستن یا باید خودم پیش یه استاد برم یا خودشون تایید میکنن؟
با تشکر
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 13:42
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
نرم افزار ها فقط وفقط به شورای عالی انفورماتیک ارجاع می شوند و در آنجا نرم افزار به طور کامل تحت بررسی قرار گرفته احتمالا از شما خواهند خواست در تاریخ تعیین شده مراجعه و از آن حضوراً دفاع کنید.
مشکل
سه شنبه, 18 مرداد 1390 ساعت 15:24
I am
سلام ، ما یه اختراعی داشتیم و تموم کارای اون رو انجام دادیم و حالا حدودا تموم شده اما همکار من تو این اختراع نه می تونه با من بیاد تهران برای گرفتن گواهینامه نه میتونه به من وکالت نامه بده دلیلشم یه سری مشکلات خانوادگی هستش من چیکار کنم واقعا سردرگم و نگران شدم ، ممنون میشم کمکم کنید !!!!!!!!
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 13:38
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
متاسفانه هیچ راهی برای مشکل شما وجود ندارد و شما می توانید پرونده ثبت اختراع حاضر را رها و مجددا اقدام به تشکیل پرونده و ثبت اختراع کنید که در این صورت نیز اسم همکارتان از ثبت اختراع بایستی حذف گردد.
روز خوش و مؤید باشید.

راهنمایی جهت ثبت اختراع
سه شنبه, 18 مرداد 1390 ساعت 13:35
اصغر نیکروز
باتشکر از تلاش وحسن اهدافتان به یاری قشر مخترع
اینجانب ساکن یاسوج چند سوائلی داشتم خواهشمند است در صورت امکان جواب بدهید
.1-آیا راهی نیست که مخترعین قبل از هر هزینه بدانند که ایدهای که به ذهنشان می رسد در ایران ودیگر کشورها آن اید ساخته شده است که این قدر متحمل زحمت نشود و بااراده راسخ و بدون دغدغه ای شروع به اجراعی کردن ایده خود کنند .(یک پیشنهاد .در صورت امکان وبرای خدمت به خلق بخصوص قشر مخترع شروع به راهندازی کتابخانه آنلاین اختراعات وابتکارات به صورت آنلاین بکنید ودر عوض مخترعین با پرداخت حق عضویت ودادن پسورد به آنها اقدام به سیرچ ایده کنند تا در صورت نبود همان ایدیشان اقدام به اجرای کردن آن کنند البته سایت مورد نظر با ید هر روز آبدیت شود وایده اختراع جدید در آن ثبت شود با تشکر}
2- آیا چقدر طول می کشد تا از طریق آنلاین ایده ثبت شود بقیه استانهامی توانند از امکانات شما استفاده کنند
یک وبلاگ برای آشنایی مخترعین با یک دیگر در سایتتان لینک کنید با تشکر 09388638609
Administrator Reply
پاسخ - نرم افزار اختراعات ثبت شده در ایران
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 13:30
مرتضي عطايي نژاد
سلام و واقعاً به خاطر حسن الطافتان متشکرم؛

1- برای اینجانب بسیار شعف انگیز است که اعلام کنم مدتیست با پیگیری های جدی در حال تولید نرم افزار اختراعات ثبت شده در ایران هستیم و به زودی این نرم افزار را از همین سایت می توانید خریداری کنید.
این نرم افزار قابلیت بروز رسانی داشته و یک نرم افزار ملی و کارآمد خواهد بود که با تلاش مرکز تحقیقات کارآفرین و همچنین بکارگیری متخصصین نرم افزار و وب در حال وصول نتیجه است. منتظر عرضه این محصول به بازار طی ماه آینده باشید.

2- این سامانه در سطح کشور فعالیت دارد و هم اکنون بخش اعظم مخترعینی که از این سامانه برای ثبت اختراع استفاده می کنند به شهرستان های کشور به جز مشهد تعلق دارد. از نظر زمانی در حال حاضر که تابستان است و سر اداره ثبت اختراع شلوغ تاریخ دفاعیه را حدود دو ماه بعد تنظیم می کنند لذا با احتساب 2هفته زمان برای درج آگهی روزنامه رسمی حدود 2ماه و بیست روز برای ثبت نیاز است اما باید دقت نمود که این زمان منهای مدت زمان دریافت جوابیه استعلام ، یا همان تاییدیه علمی است ؛ که این زمان بسته به پیگیری مخترع و مرجع علمی ممکن است از یک ماه تا سه ماه به طول بیانجامد و گاهی حتی به خاطر تعلل مخترع یا مرجع علمی با پایان ای فرصت سه ماه اختراع رد می شود و مجددا باید تشکیل پرونده داد.

3- با راه اندازی جامعه مجازی مخترعین قصد ایجاد شبکه اجتماعی مختص مخترعین کشور داشتیم که با مشکلات نرم افزاری مواجه شدیم. لذا فعالیت آن را متوقف نمودیم تا در آینده ای نه چندان دور آن را به قابلیت ها و ویژگی های خاص و عالی راه اندازی نمائیم.

از همکاری جنابعالی و احساس مسئولیت ستودنی شما سپاسگذارم و برایتان از خداوند متعال موفقیت و پیشرفت روز افزون مسئلت دارم.
سربلند و سرافراز باشید.

ابتکار
سه شنبه, 18 مرداد 1390 ساعت 09:01
سعید هدایتی
باسلام
میخواستم بدونم که چه بخش یا افرادی تشخیص میدهند که یک پدیده اختراع هست یا ابتکار.برای مثال اگر دستگاه الکترونیکی حجیمی را توسط مداری کاملا متفاوت در ابعاد کوچکتر ساخت جزء کدام یک می باشد.
ودر نهایت لطفا مراحل ثبت ابتکار راشرح دهید.
(با ارزوی توفیق روز افزون)
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 19 مرداد 1390 ساعت 13:13
مرتضي عطايي نژاد
در پاسخ به این سوال دو نفر حق تشخیص در ثبت یا عدم ثبت اختراع دارند ؛ یکی کارشناس اداره ثبت اختراع که وظیفه ارزیابی اختراع شما را دارد. و دیگری ارزیاب آن مرجع علمی که اداره ثبت اختراع از آن استعلام نموده است.
در مورد کوچک سازی اختراع باید عرض کنم در صورتی که در کوچک سازی آن ابتکار و نوآوری نهفته باشد یعنی مثلاً مخترع با یک شیوه ابداعی خود بخشی از مدار را بسیار کوچک نموده باشد قابلیت ثبت به عنوان اختراع خواهد داشت، اما این موضوع بستگی به موضوع و شرایط خاص آن دارد و کلی نمی توان گفت کوچک نمودن وسیله ای اختراع محسوب می شود.
در بعضی کشور ها اختراعاتی به نام مدل های مصرفی ثبت می شوند که اختراع های کوچک و جزئی یا تغییرات کوچک محصولات موجود را مورد حمایت قرار می دهند. در ایران سیستم ثبت اختراع جداگانه ای برای آن وجود ندارد بلکه همان اداره ثبت اختراع با کمی تساهل و تسامح این گونه اختراعات را نیز به ثبت می رساند. بنابراین چیزی به نام ثبت ابتکار وجود ندارد.

به امید پیشرفت روز افزون میهن اسلامی

help
یکشنبه, 16 مرداد 1390 ساعت 04:44
mahmood kia
سلام ميشه بگيد اگه بخوايم زحمت ثبت رو به شما بسپاريم...هزينش چقدره؟
Administrator Reply
پاسخ
یکشنبه, 16 مرداد 1390 ساعت 20:30
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
تعرفه های سایت بروز رسانی شده است.

چگونه اختراع کنم
پنجشنبه, 13 مرداد 1390 ساعت 08:52
فاءزه رابط اسحاقی
من هوش فوقلاده ای دارم عاشق اینم که یه دستگاهی اختراع کنم اما نمیدونم چیکار کنم دائم درباره فکر کردن هستم و بد جوری فکرمو مشغول کرده ترخدا کمکم کنید که چیکار باید بکنم و چه جوری باید شروع کنم من باید تو کارم موفق بیام بیرون میخوام یه دستگاهی را اختراع کنم
Administrator Reply
پاسخ
شنبه, 15 مرداد 1390 ساعت 13:42
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
پیشنهاد می کنم مطالعه بیشتری انجام دهید ، کتبی مانند 40 اصل تریز که راهکاری برای اختراع است می تواند کمک شایانی به شما باشد. به پیرامون خود به دید انتقادی بنگرید و از هر عیب در هر جا، زحمت زیاد برای انجام کاری و تفاوت بین چیزی که هست و آنچه باید باشد می توانید بعنوان ایده ای برای اختراع استفاده کنید. برای اختراع باید با بینشی موضوعات و مسایل موجود را بررسی کنید که کلمه چرا سر لوحه افکارتان باشد.
40 اصل تریز را در لینک زیر مطالعه کنید:
http://erctak.ir/index.php?option=com_co...&Itemid=85
ضمناً لازم نیست همه کارها را خودتان انجام دهید بخشی از (ایده پردازی طراحی ساخت ) اختراع را به فردی که در آن حوزه تخصص دارد بسپارید.
موفق باشید

سلام
چهارشنبه, 12 مرداد 1390 ساعت 02:03
امیر علی 2010304
سلام
ایا میشه ماده غذایی که اولین بار هستش تولید میشه رو ثبت کرد؟مثلا من دیدم طرف روی تن ماهی امتیاز انحصاری داره کجا ثبت کرده
چجوری باید امتیازش رو بگیرم
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 12 مرداد 1390 ساعت 21:06
مرتضي عطايي نژاد
بله ؛ با این شرط که گام ابتکاری یا نوآوری کافی در این ماده غذایی جدید وجود داشته باشد.
امتیاز آن می تواند ثبت اختراع باشد ، اما از روش های دیگر در این مورد خاص اطلاعی ندارم.
دوستان اگر در این مورد راهگاری دارند برایمان ارسال کنند تا در سایت قرار دهیم.

Help
یکشنبه, 09 مرداد 1390 ساعت 05:03
محمود كياحيرتي
سلام وخسته نباشيد...اگه ميشه يه لطفي بكنيد از مرحله اول تا آخر ثبت اختراع رو براي ما با جزئياتش شرح بدبد...ثواب داره(:
Administrator Reply
پاسخ
یکشنبه, 09 مرداد 1390 ساعت 08:38
مرتضي عطايي نژاد
سلام و متشکرم؛
با مراجعه به قسمت " راهنمای ثبت اختراع " همین سایت و ورود به مطلب " نحوه ثبت اختراع در ایران (کاملترین راهنمای ثبت اختراع) " مطلب مورد نظر را خواهید یافت.
پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان ، ماه میهمانی خدا مبارک باد!

کشفیات
شنبه, 08 مرداد 1390 ساعت 17:50
امین2
سلام ایا جایی درکشوروجودداردکه کشفیات ثبت گردداگرنه چه راهی پیشنهادمیکنید
Administrator Reply
پاسخ
یکشنبه, 09 مرداد 1390 ساعت 08:35
مرتضي عطايي نژاد
روز به خیر؛
همانطور که در سوال قبلی پاسخ دادم باید به وزارت ارشاد مراجعه کنید؛ برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با جناب آقای مهندس صالحی تماس بگیرید.
ایشان تجربه این نوع ثبت نوآوری در وزارت ارشاد را دارند.

سوال
شنبه, 08 مرداد 1390 ساعت 16:24
ابراهیم مظفری
آیا می توان یک فرمول علمی برای محاسبه یک پدیده مکانیکی که برای اولین بار ابداع شده است را به عنوان اختراع یا هر عنوان دیگر ثبت کرد؟
Administrator Reply
پاسخ
یکشنبه, 09 مرداد 1390 ساعت 08:31
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
سوال بسیار خوبیست ؛ بله .
حق مالکیت فکری این موضوع را در بحث حق مولف قرار داده و شما هرگونه مطلب علمی را به صورت فکر می کنم حد اقل سه جمله به ثبت می رسانید.
برای دریافت گواهینامه این نوع از مالکیت های فکری باید به وزارت ارشاد مراجعه نمائید.
موفق و مؤید باشید.

Help
شنبه, 08 مرداد 1390 ساعت 05:16
محمود كيا
سلام..واقعا سايت عاليي داريد...از زحماتتون متشكريم...يه سوال خدمتتون داشتم..اونم اين بود كه اگر يك طرح رايانه اي سه بعدي از اختراعم بسازم آيا ميتونم ثبتش كنم؟
Administrator Reply
پاسخ
شنبه, 08 مرداد 1390 ساعت 09:11
مرتضي عطايي نژاد
سلام و تشکر از شما؛
طبق قانون اختراع باید ساخته شده باشد ، اما در عمل شاید بتوان ثبت اختراع نمود ،
چرا که اداره ثبت اختراع ؛ کمتر نمونه ساخته شده را تقاضا می کنند10%
اما در مرجع علمی که قرار است اختراع را بررسی کنند ، احتمال بیشتری برای تقاضای اختراع ساخته شده وجود دارد.70%
اگر هیچ کدام از این مراحل نمونه ساخته شده را تقاضا نکنند شما موفق به ثبت اختراع می شود.
پیروز باشید.

سازمان علمی صنعتی
چهارشنبه, 05 مرداد 1390 ساعت 21:57
حمید عطار نصرتی
با عرض خسته نباشید
ایا وقتی پرونده اختراعی رو به سازمان پژوهش های علمی و صنعتی میفرستند کارشناسهای سازمان ان اختراع رو در کشورهای دیگه جستجو میکنند؟یا فقط اداره ثبت اختراعات ان اختراع رو در کشور ایران جستجو میکنه؟یعنی اختراعاتی که توسط خودشون به ثبت رسیده؟
و یه سوال دیگه داشتم مبنی بر اینکه من اختراعی داشتم که در 21 فروردین همین سال از اداره ثبت اختراعات به سازمان پژوهش های علمی و صنعتی فرستادند و طبق گفته خود سازمان 4 ماه طول میکشه تا کارشناس جواب بده ایا این مدت منطقی هستش ایا مدت پاسخ کارشناس به پیچیدگی اختراع ارتباطی دارد و وقتی ما رو به سازمان دعوت کردن از ما نمونه دستگاه رو خواهند خواست یا نه؟ممنون میشم اگه به تک تک سوالاتم پاسخ بدین.البته ببخشین که زیاد سوال کردم معذرت میخوام.
Administrator Reply
پاسخ
شنبه, 08 مرداد 1390 ساعت 09:01
مرتضي عطايي نژاد
سلام
بله اختراع رو در دنیا بررسی می کنند.
مدت منطقی هست ، اما باید با اداره ثبت اختراع هماهنگ باشید تا آن را تمدید کنند ، اداره ثبت اختراع با بعضی از سازمان ها وپارکهای علم و فناوری روابط نزدیک داره به همین دلیل قبول می کنه که دیر تر جواب بدهند ، اما شما اعتماد نکنید و با اداره ثبت اختراع صحبت کنید که اختراع رو رد نکنند.
مدت زمان خیلی به پیچیدگی اختراع ربط ندارد.
قطعی نیست به احتمال زیاد از شما بخوان یک نمونه برایشان ببرید. بستگی دارد به حجم طرح و نوع اختراع و این که چقدر به اجرا نزدیک است.
موفق باشید.

ثبت یک وسیله توسط چندین نفر
سه شنبه, 04 مرداد 1390 ساعت 12:48
حمید عطار نصرتی
با عرض سلام و خسته نباشید
من سوالات و پاسخهای متعدد شما را خواندم که پاسخ داده بودین جهت ثبت وسیله ای نباید ان وسیله یا طرح در هیچ جای جهان ثبت شده باشه ولی من وسیله ای اختراع کردم که بعد از جستجو در سایتهای خارجی یک نمونه که سهله چندین نمونه را دیدم که ظاهرا همشون یکیه ولی توسط چندین نفر ثبت شده ولی تو ایران به ثبت نرسیده ایا میتونم ثبت کنم منو راهنمایی کنید.
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 05 مرداد 1390 ساعت 18:04
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
بین قانون تا عمل کمی تفاوت هست ، یعنی ممکنه طرحی واقعاً اختراع نباشه و توسط کارشناس ثبت بشود ، ضمناً به احتمال بسیار زیاد اون اختراعاتی که شما ملاحظه نموده اید هر کدام شیوه ای جدید داشته اند که منجر به ثبت به عنوان اختراع شده اما شاید از دید شما پنهان مانده است. با این حال اختراعی که افشا شد در ایران قابل ثبت نیست.
البته صادقانه لازمه عرض کنم ، کارشناس های ثبت اختراع ایران آنقدر خبره نیستند که نتوان به آنها کلک زد!
پیروز و سربلند باشید.

قابلیت ثبت انواع ترشی
دوشنبه, 03 مرداد 1390 ساعت 21:26
ناصر اسکوئی
با آرزوی موفقیت برای شما و تمامی مخترعین
دوست عزیز آیا امکان ثبت اختراع برای محصولاتی از قبیل ترشی و یا مربا و ازاین قبیل محصولات وجود دارد
بعنوان مثال اگر ترشی هویج تا به حال تولید نشده باشد می توان آن را ثبت کرد و آیا نمونه محصول نیز لازم است
در صورتی که طرحی برای تولید انواع لبنیات غنی شده داشته باشیم آیا امکان ثبت برای این نوع محصولات نیز وجود دارد
با تشکر اسکوئی
Administrator Reply
پاسخ
سه شنبه, 04 مرداد 1390 ساعت 08:35
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
در مورد ترشی و مربا در صورتی که از ابتکار لازم برخوردار باشد بله امکان ثبت وجود دارد.
نمونه محصول لازم است. بسته به نوع طرح بله امکان ثبت وجود دارد.
یا علی

مهلت سه ماه؟؟؟
یکشنبه, 02 مرداد 1390 ساعت 22:41
اعرابی
یه سوال داشتم من حدود 4 ماه پیش برای ثبت اختراع اقدام کردم و از زمانی که نامه تایید علمی را دریافت کرده ام 2 ماه گذشته می خواستم بدونم اون مهلت 3 ماهه برای کل روند ثبت هست یا برای تایید علمی؟ و اینکه من باید الان از اول اقدام کنم؟
Administrator Reply
پاسخ
دوشنبه, 03 مرداد 1390 ساعت 09:54
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
هنگامی که نامه استعلام از مرجع علمی رو به شما تسلیم می کنند کنار امضای رئیس اداره ثبت اختراع یک تاریخ درج میشود ، از آن تاریخ به مدت سه ماه مهلت دارید جواب نامه را از مرجع علمی دریافت و به اداره ثبت اختراع تحویل دهید ، در غیر این صورت اختراع به صورت خودکار رد شده باید مجدداً تشکیل پرونده دهید.
با فرض مذکور شما 1 ماه دیگر فرصت دارید.

سوال از مدیر
پنجشنبه, 30 تیر 1390 ساعت 16:11
سهیل کیانی
بنده با توجه به نیاز موجود در کشور در زمینه خشک کن شلتوک ،خشک کنی را از روی طرحی خارجی ساخته ام که خصوصیات بسیار جدید و خوبی دارد.
آیا میتوان آن را به عنوان اختراع ثبت کرد؟
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 31 تیر 1390 ساعت 15:14
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
یکی از شرایط ثبت اختراع جدید بودن است ، یعنی شخص دیگری در هیچ کجای جهان این کار را انجام نداده باشد.
لذا اگر طرح شما دقیقاً همان طرح خارجی است راهی برای ثبت وجود ندارد ، اما اگر متفاوت است ، احتمال ثبت به عنوان اختراع ، بسته به مقدار تفاوت و ابتکار آن باید بررسی شود.
موفق باشید

alirezasoheyli14@yahoo.com
سه شنبه, 28 تیر 1390 ساعت 11:21
علی رضا و امیر رضا سهیلی
با سلام و خسته نباشید خدمت شما. من و برادرم موفق به اختراع دستگاهی شدیم که میتواند نامرعی شود و میخواستیم ان را به ثبت برسانیم خواهشمندیم که با ما در تماس باشید
ثبت ماده شیمیایی
سه شنبه, 28 تیر 1390 ساعت 09:18
مسعود11
سلام من یه ماده شیمیایی ساخته ام که میتواندبه رنگ اضافه گرددودوام انراافزایش دهد حال برای ثبت ان1- ایا بایدخودماده را مثلا به اداره ثبت اختراعات نشان دهم 2-ایااگربتوانم تصاویری ازان ماده را نشان دهم قابل قبوله 3-ایادراضهارنامه ترکیبات یا فرمول شیمیایی ان باید نوشته شود
Administrator Reply
پاسخ
سه شنبه, 28 تیر 1390 ساعت 13:45
مرتضي عطايي نژاد
سلام و روز بخیر؛
1- معمولاً وجود خود ماده الزامی ندارد چون قابل بررسی نیست اما هنگام دریافت جوابیه استعلام به احتمال زیاد ماده را از شما خواهند خواست.
2- تصاویر از ماده نشان دهنده ماهیت آن نیست.
3- در اظهارنامه نه ، اما در سه قسمت زیر فرمولاسیون ذکر می شود:
*توصیف اختراع - ارائه راه حل
*ادعانامه
*خلاصه توصیف

راهنمایی
دوشنبه, 27 تیر 1390 ساعت 19:55
حمید عطار نصرتی
با عرض سلام و خسته نباشید من با دوستم یه طرحی رو اختراع کردیم و از طرق خود اداره ثبت اختراعات در تهران اقدام کردیم و الان نزدیک به 3 ماهه که پروندمون در دست سازمان پژوهش های علمی و صنعتی هستش میخواستم بدونم نامه ای که برای مراجعه ما به سازمان به ما میفرستند برای هر دومون ارسال میشه یا برای دفاع کننده اختراع؟یه سوال دیگه هم داشتم مبنی بر اینکه در فرم ادعانامه در قسمت نام صاحب اختراع چرا فقط اسم دفاع کننده نوشته میشه چرا اسم هر دو متقاضی نوشته نمیشه؟ممنون از زحماتتنون
Administrator Reply
پاسخ
سه شنبه, 28 تیر 1390 ساعت 13:34
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
معمولاً روند دریافت جوابیه استعلام یا تاییدیه این طور است که نامه اداره ثبت اختراع را همراه با مدارک ثبت اختراع(اظهارنامه و توصیف و ...) به مرجع علمی می دهید و پیگیری می کنید تا جوابیه را یا مستقیماً به اداره ثبت اختراع ارسال کنند یا به دست شما دهند تا به اداره ثبت اختراع بدهید.
حداکثر مهلت برای رساندن جوابیه استعلام به اداره ثبت اختراع از تاریخ نامه اداره ثبت اختراع(نامه اول) 3 ماه است که با پایان این مهلت اختراع رد می شود.
در فرم اظهارنامه نام همه مخترعین ذکر می شود ( هم در قسمت مخترع و هم در قسمت مالک اظهارنامه) مگر این که تقسیم مالکیت ها به صورت توافقی تغییر یافته باشد.

سوال
دوشنبه, 27 تیر 1390 ساعت 15:24
K1
با سلام و تشکر از سایت بسیار عالی شما، چند سوال داشتم
1- آیا ساخت و سنتز ترکیبات شیمیایی مثلا یک ترکیب دارویی را می توان ثبت اختراع کرد
2- آیا باید تست بالینی هم بشود و یا همین که ساخته شود قابل ثبت است
متشکرم
Administrator Reply
پاسخ
سه شنبه, 28 تیر 1390 ساعت 13:28
مرتضي عطايي نژاد
سلام ؛
درصورتی که به عنوان یک فراورده مطرح شود قابل ثبت خواهد بود.
سیستم ثبت اختراع ایران اعلامی است ، پس نیاز به تست نیست ، اما باید یک مرجع علمی معتبر مانند پژوهشکده یا دانشگاه ، جدید و نوآوری و قابلیت اجرای طرح را تایید کنند.
معمولاً برای دارو ها اداره غذا و دارو با تایید کند

سوال
یکشنبه, 26 تیر 1390 ساعت 11:17
تام
می بخشید من یه اختراع دارم که برای یه نشریه علمی و پژوهشی فرستادم و به صورت یک مقاله ISI چاپ شده و حالا می خوام ثبتش کنم برای ثبت همین مقاله ISI برای تایید علمیش کافیه یا اینکه باید از جای دیگه تاییدیه بگیرم؟ میشه از استاد دانشگاه یه نامه تاییدیه بگیرم؟ متن نامه تاییدیه که اسناد دانشگاه برام مینویسه چی باید نوشته بشه؟

ممنون
Administrator Reply
پاسخ
دوشنبه, 27 تیر 1390 ساعت 06:38
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
طبق قانون قبل از ثبت اختراع نباید آن را افشاء می کردید، اما فرجه هایی هم وجود داره ، پس سریعتر برای ثبت اقدام کنید تا زمان از دست نرفته.
برای ثبت حتماً باید تاییدیه قابل قبول برای کارشناس اداره ثبت اختراع تهیه شود. نامه اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه که مهر دانشگاه رو داشته باشه معمولاً کفایت می کنه اما این موضوع فقط به نظر کارشناس بستگی داره.

تايپ فرم
شنبه, 25 تیر 1390 ساعت 00:06
سينا
خيلي ممنون از سايت خوبتون.

فقط يه موضوع : اين فرم رو وقتي به صورت تايپي پر ميكنم استيل فرم به هم ميريزه. يا اينكه موقع پرينت رنگ خاكستري فرم از بين ميره.
مشكلي نداره؟!
Administrator Reply
پاسخ
دوشنبه, 27 تیر 1390 ساعت 06:35
مرتضي عطايي نژاد
سلام و از اظهار لطفتون سپاسگزارم ؛
قالب فرم نباید به هم بریزه پس اگر با اضافه کردن جدول به فرم مشکل دارید می توانید برای اظهارنامه دونفره ثبت اختراع را از سایت تکثبت دریافت کنید.
رنگ خاکستری مهم نیست.
پیروز باشید

پر كردن فرم
جمعه, 24 تیر 1390 ساعت 00:51
سينا
سلام

خيلي ممنون از سايت خوبتون.
ميخواستم ببينم بايد فرم اظهار نامه به صورت تايپي پر بشه يا دستي؟

بعدش اين شخص حقيقي و حقوقي رو ميشه توضيح بديد؟ من كدومشو پر كنم؟

ممنون
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 24 تیر 1390 ساعت 18:38
مرتضي عطايي نژاد
سلام ؛
باید تایپی تهیه شود.
شخص حقیقی یعنی افراد عادی ، اما اشخاص حقوقی یعنی شرکت ها ، سازمان ها ، ادارات و ...
بنابراین شما که یک شخص حقیقی هستید باید همان قسمت را پر کنید.

* نکته این که مالک اظهارنامه می تواند شخص حقوقی باشد ، اما مخترع فقط شخص حقیقی است یعنی اختراع اگر به مالکیت شرکتی نیز قرار است ثبت شود ، باز مخترع باید کسی باشد که آن را اختراع و طراحی نموده است.

یا صاحب الزمان (عج)

محتوی طرح
چهارشنبه, 22 تیر 1390 ساعت 22:28
حمید عطار نصرتی
با عرض سلام و خسته نباشید
من یه طرحی داشتم میخواستم ثبت کنم منتها بعد از جستجوی عنوان های مشابه طرحی با عنوان مشابه طرح من پیدا کردم که فقط اسم مخترع درج شده بود چیزی از محتوی طرح ننوشته بود من جهت اطلاع از محتوی طرح چه باید بکنم ایا باید با خود مخترع ارتباط برقرار کنم؟لطفا مرا راهنمایی کنید.
ممنون از لطفتون.
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 24 تیر 1390 ساعت 18:25
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
تنها اطلاعاتی که می توان یافت همان است که مشاهده کرده اید. اما با مراجعه به اداره ثبت اختراع و با دستور ریاست این اداره می توانید به خلاصه اختراع نیز دست یابید ، دیگر اطلاعات اختراعات قابل مشاهده نخواهند بود.
اعیاد شعبانیه بر شما مبارک باد!

ساخت؟
یکشنبه, 19 تیر 1390 ساعت 22:25
فرهنگ
من رشته الكترونيك نيستم ولي يك ايده عالي دارم كه مقداري از آن را با كساني كه مدرك الكترونيك دارند مطرح كردم، گفتند ساخت وسايل با شرايطي كه من گفتم امكان پذير است.
سئوالي كه از شما دارم اين است كه آيا ميتوانم طرح و ايده اي كه دارم را به عنوان يك اختراع معرفي و ثبت نمايم يا بايد آن وسيله را خودم بسازم؟
Administrator Reply
پاسخ
دوشنبه, 20 تیر 1390 ساعت 22:30
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
طبق آیین نامه اجرایی اختراع باید ساخته شده باشد ، اما در اغلب موارد کارشناس بدون بررسی قطعی ساخته شدن ، اختراع را ثبت می کند.
البته لازم به ذکر است مدتیست اداره ثبت اختراع روز به روز سخت گیر تر شده و روی این موارد بیشتر تکیه دارد.
در حال حاضر نیز یکی از پرونده های در حال ثبت اختراع توسط سامانه نیز با همین مشکل مواجه شده مخترع در حال تدارک ارسال اصل اختراع به تهران است. اما این مسئله تا کنون بسیار نادر بوده است.
موفق باشید

من ایده های زیادی دارم
شنبه, 18 تیر 1390 ساعت 21:46
علیرضاا
با عرض سلام
من ایده های زیادی دارم اما نمی دانم چطور برای ساختنشان اقدام کنم و از کجا باید بدانم که قبلا اختراع نشده اند با تشکر لطفا من را راهنمایی کنید
Administrator Reply
پاسخ
جمعه, 24 تیر 1390 ساعت 18:49
مرتضي عطايي نژاد
سلام،
بهترین راه برای دست یابی به این مهم جستجو در سایت هایی هستند که اطلاعات اختراعات ثبت شده برای همین منظور گرد آوری می کنند.
یکی از بهترین این سایت ها که به صورت مجانی است سایت گوگل پتنت است
http://www.google.com/patents
اما باید خاطر نشان کنم این سایت اطلاعات مروبوط به همه کشور ها از جمله ایران را در بر ندارد پس چندان بعید نیست اختراعی را برای ثبت به اداره ثبت اختراع ببرید اما به دلیل تکراری بودن (جدید نیودن) ثبت نشود.
برای استعلام ؛ مدارک ثبت اختراع را تکمیل و به اداره ثبت اختراع مراجعه نمایید.
موفق باشید

model
چهارشنبه, 15 تیر 1390 ساعت 13:28
Sina
سلام

من یه طرحی در مورد کولر دارم و طرح اونو با مایا(انیمیشن) درست کردم.

مدل هم در مقیاس کوچیک دارم ولی میخواستم بدونم باید حتما مدل در مقیاس بزرگ باشه؟

این مدل رو بعدش باید چی کارش کنم؟ عکس بندازم ؟ کجا بفرستم؟

خیلی ممنون
Administrator Reply
پاسخ
یکشنبه, 19 تیر 1390 ساعت 20:35
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
نیازی به ساخت نمونه در اندازه واقعی نیست و اصلاٌ تغییر ابعاد تاثیری در اختراع ندارد ، مگر آنکه تاثیر بسیاری در کار گذاشته و نوآوری محسوب شود. معمولاً تصویر و فیلم از اختراع کفایت می کند ، اما گاهی اوقات بسته به طرح و نظر کارشناس از مخترع خواسته می شود اصل نمونه ساخته شده را ارائه کند.
سربلند باشید و پیروز

افزودن نام اشخاص دیگربعدازاقدام به ثبت
دوشنبه, 13 تیر 1390 ساعت 18:01
لیلا
باسلام وخسته نباشید ماسه نفرازدانش آموزان طرحی رواختراع کردیم واقدام به ثبت این طرح نمودیم اظهارنامه روپرکردیم وبا اداره ثبت اختراع دادیم حال می خواستیم نام دبیری که تواین طرح کمکمون کردروهم ثبت کنیم چکارمی تونیم بکنیم آیااین کارشدنی است یانه؟
Administrator Reply
پاسخ
شنبه, 18 تیر 1390 ساعت 21:29
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
این موضوع در قانون دیده شده و شما با پرداخت مبلغی (1000تومان) می توانید برخی از قسمت های اظهارنامه را اصلاح نمایید.
البته این موضوع منوط به این است که ماهیت اختراع به طور کلی تغییر نکند.

مدت زمان تکمیل پرونده و گرفتن گواهینامه ثبت اختراع
یکشنبه, 12 تیر 1390 ساعت 10:05
غفاری هستم از گلستان
با سلام خدمت شما آقای صالحی.
می خواستم بدونم کسی که تازه میخواد برای ثبت اقدام کنه،چه قدر طول میکشه که کارهای اداریش تموم بشه و خلاصه گواهی ثبت به دستش برسه؟
یه سوال دیگه هم اینه که با داشتن گواهی ثبت اختراع چه طور میشه برای رفتن به دانشگاه بدون کنکور اقدام کرد؟
باسپاس فراوان
درمورد باسکول
شنبه, 11 تیر 1390 ساعت 23:21
محمد ملکی
میخواستم بدونم چطوری میشه اطلاعاتی درمورد ساختن یک چیز بدست اورد
Administrator Reply
پاسخ
شنبه, 18 تیر 1390 ساعت 21:24
مرتضي عطايي نژاد
سلام؛
راههای بسیار زیادی در این باره وجود دارد ، از آن جمله:
-اینترنت
-اساتید دانشگاه
-هندبوک ها یا کتب مرجع که روش های ساخت را به طور کامل توضیح داده اند.
-ابداع روش های ساخت جدید ؛ برای تولید چیز های جدید
-بازدید از واحد های تولیدی مرتبط
- ...

سوال
چهارشنبه, 01 تیر 1390 ساعت 18:22
سارا نعیمی
سلام
آیا امکان ثبت نرم افزار که مشابه در ایران ندارد هم وجود دارد. یا فقط اختراعات ثبت می شوند؟
با تشکر
Administrator Reply
پاسخ
شنبه, 18 تیر 1390 ساعت 21:17
مرتضي عطايي نژاد
با سلام؛
نرم افزار ها به طور معمول در شورای عالی انفورماتیک ثبت می شوند و حقوق آنها محفوظ است.
اما نرم افزارهایی خاص که ابتکار عمده ای دارا باشند به عنوان اختراع ثبت می شوند.
ولی لازم به ذکر است این موضوع مستلزم تایید شورای عالی انفورماتیک و گذر از بررسی ها و تحلیل های این شوراست. در واقع ثبت نرم افزار به عنوان اختراع در کشور ما به صورت تحقیقیست نه اعلامی و این سخت گیری ها نیز به همین دلیل است.

جهت ارسال صحیح مدارک ثبت اختراع لطفا به سؤالات بنده پاسخ دهید
چهارشنبه, 01 تیر 1390 ساعت 16:55
ف.خ
با سلام
بنده یک مخترع هستم دفترچه راهنمایی که ارائه داده اید را مطالعه کرده ام با این وجود جهت ارسال صحیح مدارک ثبت اختراع لطفا به سؤالات بنده پاسخ دهید:
1-فونت توصیف اختراع باید چه باشد؟
2-بنده شغل خاصی ندارم و بیکار هستم در قسمت شغل و نوع فعالیت در فرم اظهار نامه چگونه قید کنم ؟
3-آیا صفحات توصیف ، صفحات ادعا نامه ، خلاصه توصیف و نقشه ها باید جداگانه صفحه بندی شوند ؟یا به صورت یک سری ؟ در محل تعداد صفحات در اظهار نامه یک علامت چهارخانه قرار دارد چطور تعداد صفحات در آنجا قید شود ؟
4-منظور از وضعیت دانش پیشین چیست ؟لطفا بیشتر توضیح دهید
5-آیا موارد توصیف اختراع باید به ترتیب ذکر شده در راهنما باشد (عنوان ، زمینه فنی ، توصیف کامل اختراع ، توضیح شکل و نقشه ها، مزایا ، ذکر کاربردها ...)؟بنده توضیح کامل اختراع را در قسمت پایانی و بعد از تمام موارد ارائه کرده ام آیا مشکلی ایجاد می شود ؟
6-منظور از ویژگی قابل حمایت در ادعانامه چیست ؟
7-آیا قسمت تاریخ و شماره اظهار نامه هم باید به صورت تایپی پر شود ؟و ایا این قسمت باید توسط متقاضی ثبت پر شود یا خیر ؟
8-لطفا در صورت امکان نمونه ای از فرم پر شده را ارسال نمایید .
با تشکر
Administrator Reply
پاسخ
چهارشنبه, 01 تیر 1390 ساعت 17:02
مرتضي عطايي نژاد
سلام
1- فونت و...مهم نیست قالب متون را ما آماده خواهیم کرد
فونت 11مناسب است
2- این قسمت را خالی بگذارید(شغل و...)کفایت می کند
3- درمورد صفحات بله جداگانه شماره گذاری می شوند . ضمن این که موارد این چنینی را ما کنترل خواهیم نمود و مشکلی نیست
4- دانش پیشین یعنی قبل از اختراع شما چه کار هایی در این زمینه انجام شده ؟ روش انجام ، اختراعات مشابه و ... را توضیح می دهید.
5- ترتیب خیلی مهم نیست ، اما توضیحات کامل اختراع را در قسمت ارایه راه حل وارد کنید
6- ویژگی قابل حمایت دقیقاً همان عنصر اختراعی شما است که قبلاً انجام نشده و جدید است. باید مشخص باشد که دقیقا چه چیزی اختراع شده.
7- به قسمت قسمت تاریخ و شماره اظهار نامه دست نزنید
8- در فرم اظهارنامه فقط قسمت مالک اظهارنامه، مخترع و مشخصات اختراع را پر کنید.
موفق باشید.

سربلند و پیروز باشید.
علیرضا صفار
مسئول واحد ثبت اختراعات سامانه ثبت اختراع تک ثبت
آدرس سایت: http://www.taksabt.ir
آدرس وبلاگ: http://taksabt.blogfa.com/
شماره تماس: 09334427742
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۰-۹-۱۶, ۱۲:۲۲ عصر
ارسال: #2
چند سوال
با سلام

1- آيا طرحي كه باعث كاهش قيمت تمام شده ساخت يك محصول شود قابليت ثبت به عنوان " فرآیندی جدید برای تولید محصول شناخته شده " را دارد ؟

2- مي توان طرح را پس از ارائه به اداره ثبت اختراعات ، براي انجام ادامه كار توسط سامانه ثبت اختراع ، به اين مركز تحويل داد ؟

3- تاييد علمي توسط مراجع ذيربط (مانند پارك فن آوري خراسان) هزينه جداگانه دارد ؟

4- در صورت عدم دسترسي به متريال مورد نياز ساخت يك محصول ( مانند اورانيوم ) مي توان طرح را به صورت تئوريكال و با تاييدات و فرا[/b]ميل كاملا مستند و عملي جهت ثبت ارائه كرد ؟

5- طرح هاي ساده نيز (مانند ساخت يك نوع صندلي با كاربري خاص كه كاركرد آن نيز كاملا مشخص شده است) نياز به تاييد از مراكز علمي دارد ؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
۱۳۹۰-۱۱-۱۵, ۰۹:۴۳ عصر
ارسال: #3
RE: سوالات پاسخ داده شده در سامانه ثبت اختراع
سلام؛
1- بله، به شرط دارابودن نوآوری لازم، یعنی به مقداری ابتکار در دل داشته باشد که بدیهی به نظر نرسد.

2- بله، امکان پذیر است.

3- بله، به طور مثال دانشگاه فردوسی ابتدا 30000 ت و در صورت تایید 70000 ت دیگر می گیرد.

4- قاعدتاً آری؛ در ادارات ثبت اختراع معتبر دنیا ساخت نمونه ضرورت ندارد، اما در اداره ثبت اختراع ایران رفتار مشخص و دقیق نیست. مقداری سلیقه کارشناس دخیل است.
البته شما اقدام کنید و حرفی از نساختن نمونه نزنید، به احتمال زیاد موفق خواهید شد.

5- مدتی است اداره ثبت اختراع همه موارد را استعلام می کند.

به جهت تاخیر احتمالی در پاسخ پوزش می طلبم
پیروز باشید

سامانه ثبت اختراع
۱۳۹۱-۴-۵, ۰۶:۰۷ عصر
ارسال: #4
با سلام و تشکر فراوان
مدت زمان طول کشیدن ثبت اختراع از ابتدا تا انتها در بهترین شرایط تقریباً چقدر است
۱۳۹۱-۴-۶, ۰۲:۴۴ عصر
ارسال: #5
سلام
حداقل دو ماه و نیم
حداکثر به دلیل طول کشیدن بررسی اختراعات در مراجع علمی تا 8 یا 9 ماه

سامانه ثبت اختراع
۱۳۹۱-۴-۲۸, ۰۴:۵۷ عصر
ارسال: #6
با سلام
می خواستم بپرسم چگونه می شود در اسامی مخترعین اصلاحات را انجام داد و چقدر زمان می برد گواهی نامه اصلاح شده به دستمون رسید با تشکر
۱۳۹۱-۴-۲۸, ۰۵:۱۷ عصر
ارسال: #7
با سلام و احترام؛
اسامی مالکین اختراع را که در واقع صاحبان امتیازات مادی اختراع هستند با تنظیم سند صلح در دفاتر اسناد رسمی و استعلام از اداره ثبت اختراع و ... امکان پذیر است اما برای تغییر اسامی مخترعین باید به اداره ثبت اختراع مراجعه نمائید.
موفق باشید

سامانه ثبت اختراع
۱۳۹۱-۵-۷, ۰۱:۱۷ عصر
ارسال: #8
با سلام
برای ترسیم نقشه فنی از چه کسی می توانم کمک بگیرم؟؟با تشکر
۱۳۹۱-۵-۱۱, ۱۱:۳۴ عصر
ارسال: #9
با شماره تماس09159156931 آقای مهندس صالحی هماهنگ کنید.

سامانه ثبت اختراع
۱۳۹۲-۵-۲۴, ۰۲:۱۹ عصر
ارسال: #10
سلام .سوالی از خدمتتون داشتم.اینجانب اختراعی را در سامانه مالکیت صنعتی به صورت اینترنتی ثبت نموده ام و تمام مراحل به درستی انجام شد و بعد از 3 ماه در مرحله استعلام قرار گرفته است.و در پرونده اینترنتی مشاهده میکنم که خودشون نامه ای به مرجع ذی صلاح زده اند و درخواست استعلام نموده اند.از اینجا به بعد ایا به پیگیری های شخصی من نیاز داده؟چون تقریبا دو ماهی هست که پرونده ام در مرحله استعلام باقی مونده؟با توجه به اینکه شهرستان زندگی میکنم ایا نیازه شخصا به اداره مربوطه در تهران مراجعه کنمم؟؟؟
با سپاس فراوان
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
بزرگترین پتنت آتورنی کشور
در گوگل محبوب کنید :